Jak oglądać filmy 360 stopni na smartfonie?

Jak oglądać filmy 360 stopni na smartfonie?

Filmy kręcone w trybie 360 stopni, w szybkim tempie pojawiają się na platformach społecznościowych, takich jak YouTube czy Facebook. Znajdziemy tutaj materiały amatorskie jak i profesjonalne, które stanowią nie lada gratkę dla fanów nowoczesnych technologii filmowania. Wzrost popularności tej formy realizowania materiałów wideo, skutkuje sporą bazą łatwo dostępnych filmów 3D. Jak oglądać filmy 360 stopni na smartfonie? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • 360 stopni czy VR?
  • Stwórz własny film 360 stopni
  • Jak oglądać filmy 360 stopni na smartfonie?
  • Jak działają gogle VR?


We wpisie dowiesz się, czym różni się film 360 stopni od filmu VR, jak możesz stworzyć własny film 360 stopni, w jaki sposób oglądać filmy 360 stopni na smartfonie, oraz jak działają gogle VR.


360 stopni czy VR?

W przypadku filmów realizowanych w technologii 360, można spotkać się także z określeniem film VR. Cechą kluczową dla wirtualnej rzeczywistości, jest możliwość znalezienia się w centrum wirtualnego świata i możliwość uczestniczenia w stworzonej sytuacji. Różnicą między filmem 360 a wirtualną rzeczywistością, czyli VR, jest możliwość interakcji z otoczeniem. W przypadku filmu sferycznego jesteśmy jedynie obserwatorami sytuacji i nie możemy tutaj mówić o wirtualnej rzeczywistości. Jednak po uruchomieniu filmu 360 na ekranie smartfona lub komputera, odczujemy, iż nie jest to prawidłowy sposób oglądania nakręconego materiału. Zmiana kąta widzenia, możliwość rozglądania się dookoła i szeroki kadr, daje zupełnie inny efekt, jeżeli oglądamy go np. w przeznaczonych do tego goglach VR. To ciekawy sposób na oglądanie świata przedstawionego na filmie, który w pełni pokazuje potencjał filmów i zdjęć sferycznych.


Stwórz własny film 360 stopni

Wideo sferyczne to technika filmowania, która jest dostępna nie tylko dla profesjonalnych twórców. Kamery do kręcenia filmów 360 to urządzenia pochodzące z różnych półek cenowych. Możemy wybierać pomiędzy drogim sprzętem o najlepszych parametrach, które pozwalają uzyskać najlepszą jakość obrazu, lub między tańszymi kamerami 360, które także pozwalają na realizowanie przyzwoitych jakościowo materiałów. Kamery sferyczne umożliwiają zwykłemu użytkownikowi samodzielnie zarejestrować własne filmy lub zdjęcia sferyczne, które następnie można publikować w popularnych platformach. Jeżeli jesteś amatorem górskich wycieczek, jazdy na rowerze, nurkowania lub jazdy na nartach, możesz samodzielnie realizować filmy 360 i dzielić się efektami z najbliższymi.


Jak oglądać filmy 360 stopni na smartfonie?

Oglądanie filmów sferycznych na smartfonie jest bardzo proste. Wystarczy urządzenie wyposażone w żyroskop i odpowiednia aplikacja lub platforma, do odtwarzania filmów 360. Jeżeli zamierzamy oglądać materiał w goglach VR, po uruchomieniu filmu np. na Youtube pojawi nam się specjalna ikonka, która umożliwia przełączenie się w tryb odtwarzania filmu w okularach VR. Wystarczy kliknięcie i krótka konfiguracja ustawień, aby cieszyć się pełnym potencjałem materiału 3D. Filmy dedykowane do oglądania w okularach VR są ogólnodostępne. Innym sposobem na oglądanie filmów 360 stopni, jest ściągnięcie specjalnej aplikacji do odtwarzania filmów 3D. Umożliwiają one dodatkowe funkcje, takie jak streaming materiału w czasie rzeczywistym lub pobieranie i edytowanie stworzonych materiałów. Aplikacje można łatwo znaleźć w Apple Store czy Google Play.


Jak działają gogle VR?

Gogle VR do smartfona znajdziemy w wielu sklepach elektronicznych, a ich ceny zaczynają się nawet od kilkudziesięciu złotych. Niezależnie od tego, ile planujemy wydać na taki sprzęt, musimy zwrócić uwagę na to, czy konkretny model okularów VR będzie kompatybilny z naszym smartfonem. Jak oglądać filmy VR jeżeli już jesteśmy posiadaczami gogli? Obecnie najprostszym sposobem jest załadowanie naszego filmu na platformę Youtube lub Facebook, które są dostosowane do odczytu filmów sferycznych, i uruchomienie aplikacji na smartfonie. Gogle umożliwiają rozglądanie się w przestrzeni wokół własnej osi, podczas wykonywania ruchów głową. Materiały w trybie VR są uruchamiane w trybie podzielonego ekranu, a przy odpowiednim montażu materiału, przenosimy się do trójwymiarowej rzeczywistości.

All comments